Kolejne osoby goszczone w jezuickich wspólnotach i parafiach

 W ostatnim miesiącu do Jezuickich domów zakonnych oraz pomieszczeń w parafiach przyjęto kolejne 51 osób. Jednocześnie w tym okresie 20 osób opuściło nasze domy. Obecnie łącznie 148 osób jest goszczonych przez jezuickie wspólnoty i parafie.

Nowym miejscem oddanym na potrzeby uchodźców są pomieszczenia w koronie kościoła w Gdyni, które wyremontowano w kwietniu. W ostatnich tygodniach w pomieszczeniach tych zamieszkało 8 osób, a wkrótce dołączą do nich jeszcze dwie kolejne osoby.

W niektórych wspólnotach uchodźcy opuścili wspólnoty jezuickie, a do wolnych pomieszczeń przyjęto kolejne rodziny. Tak się stało m.in. w Jastrzębiej Górze i Toruniu. W tym pierwszym przypadku uchodźcy powrócili do swojego mieszkania w Iwanofrankowsku, w tym drugim  udało im się wynająć mieszkanie w Polsce. Podobna sytuacja miała miejsce we Wrocławiu, gdzie dwie osoby powróciły na Ukrainę, by zaopiekować się swoimi starszymi rodzicami. We wszystkich przypadkach w krótkim czasie znalazły się osoby chętne do zamieszkania w pomieszczeniach, które zostały zwolnione.

W większości wspólnot uchodźcy mieszkają już od kilku tygodni. Wielu z nich znalazło pracę, a ich dzieci poszły do szkoły. Powoli zaczynają sobie organizować życie w Polsce. Parafie, a których zostali przyjęci otaczają ich wsparciem. Jednocześnie w wielu miejscach podkreśla się, że goszczone osoby są bardzo energiczne, zaradne oraz chętne do zaangażowania się, co też sprawia że bardzo dobrze się z nimi współpracuje.