Jezuicki Hub Pomocowy

W Marcu do Kolegium Księży Jezuitów w Gdyni dotarło 5 potężnych  transportów z pomocą humanitarną. Dwa z nich dotarły z Wielkiej Brytanii, jeden z Irlandii, jeden z Danii i jeden z Malty. Przywiozły one żywność, kosmetyki, odzież, środki czystości, apteczki pierwszej pomocy, produkty dla niemowląt itd. Przybyło już ponad 60 ton pomocy humanitarnej. Sam transport z Malty przywiózł produkty o wartości 35 000 €‎.

Ilość przybywających darów jest trak duża, że wymaga regularnej pracy kilkunastoosbowej grupy wolontariuszy. W tej grupie są także uchodźcy z Ukrainy chcący włączyć się w działania pomocowe.

Dary są składowane w przestrzeniach magazynowych kolegium i następnie dystrybuowane zarówno na Ukrainę, m.in. dotarły one już do parafii w Mościskach i Rohatyniu oraz do szpitala w Równym, jak i do miejsc w Polsce, m.in. wsparto punkty pomocowe dla uchodźców w jezuickich parafiach Gdyni i Jastrzębiej Górze.

Rolę jaką pełni Kolegium Księży Jezuitów w Gdyni trafnie podsumował o. minister Michał Gutkowski:

Kolegium ze względu na swoje powierzchnie magazynowe w piwnicach, także parafialne, ilość rąk do pracy i położenie przy porcie morskim staje się lokalnym jezuickim hubem pomocowym.